Kunčice u Starého Města pod Sněžníkem

image_pdfimage_print

Chata Junior se nachází v krásné klidné horské přírodě severně pod Kunčickou horou (943 m) nedaleko Kralického Sněžníku (1423,7 m), jehož členité pohoří leží na hranici České republiky a Polska. Pramení zde 3 řeky, jejichž vody odtékají do 3 moří. Řeka Morava pramení na jižním svahu Sněžníku ve výšce 1380 m.n.m. Osada Kunčice je součástí Starého Města pod Sněžníkem. Severní hranice kunčického katastru o rozloze 2112 ha je současně státní hranicí s Polskem. Kunčice mají průměrnou nadmořskou výšku cca 567 m a stoupají údolím proti toku Kunčického potoka.

  • Kunčice

Historie a současnost Kunčic

První zmínka o obci jménem „Cunczendorf“ pochází z r. 1325. V 16. století je uváděna jako zpustlá, obnovena majitelem kolštejnského panství Václavem ze Zvole v roce 1561. R. 1677 zde hospodařilo 40 usedlíků. Ti postavili kamennou kapličku, která byla rozšířena přístavbou v r. 1779. Pravděpodobně již v té době se v Kunčicích začalo s vyučováním dětí. Výuka probíhala nejprve v soukromých domcích, později v obecní škole, o níž je však zpráva až z poloviny 19. století. Roku 1900 zde žilo 513 osob, o 30 let později 471 osob, z toho jen 6 Čechů. Lidé pracovali hlavně v lese, kolštejnský velkostatek zde měl lesní revír. Tehdy tu byla v provozu pila, dvě olejny, mlýn a elektrárna na Kunčickém potoce. Podobně jako další vesnice v okolí, také tato se postupně vylidňovala a v r.1976 byla připojena ke Starému Městu. V současné době tu žije kolem 50 obyvatel, dochovalo se několik budov lidové architektury a také zde vyrostlo mnoho rekreačních chat a chalup. Kunčice jsou známé hlavně jako středisko zimních sportů, v okolí jsou dobré podmínky také pro pěší nebo cykloturistiku.

Nejvýznamnější zajímavosti a turistické cíle

  • Kaple Bolestné Panny Marie: pochází z let 1778 – 1779, je chráněnou památkou pozdní barokní architektury a má krásnou šindelovou střechu.

  • Zvonice: Tato rustikální zvonička z r. 1779 stojí v dolní části Kunčic.

  • Kladské sedlo: významné pohraniční sedlo (817 m n.m.), 7,5 km ssz. Od Starého Města (polsky Przelecz Ploszczina). Odděluje Kralický Sněžník od Rychlebských hor. Sedlem vede silnice, je to hraniční přechod na turistické stezce a pro malý pohraniční styk z Moravy do Kladska. Od 1.7.2007 je otevřen pro osobní automobily do 3,5 t.

  • Medvědí bouda: Dříve hájenka, dnes chata. Za 2. sv. války tábor pro válečné zajatce pracující v lese.

  • Chata paprsek: Vypíná se od r. 1932 ve výšce 1010 m n.m. pod vrcholem hory Výhled. Chata je po celý rok přístupná veřejnosti, turisté tu mohou obdržet občerstvení i ubytování. Od chaty jsou vynikající výhledy do Staroměstské kotliny. Okolí bohatá luční květena. Lyžařské svahy, lyžařský vlek.

Zdroj: Turistický leták vydaný MěÚ Staré Město, březen 2007